Корисні статті

Панкреатит і в чому його небезпека

Основні симптоми панкреатиту
Гострий панкреатит. Така форма захворювання супроводжується болем, який має сильний і стійкий характер. Сильні відчуття неможливо усунути за допомогою спазмолітичних і знеболюючих препаратів. Біль з'являється у верхній частині живота, оперізує тіло і часто віддає в спину. Напади супроводжуються нудотою, блювотою, здуттям, рідким стільцем. Близько 70% гострого панкреатиту — наслідок отруєння алкоголем або жовчнокам'яної хвороби.
Хронічна форма захворювання має слабо виражені симптоми, які ідентичні порушенням в роботі різних органів травної системи. Виділяють два типи захворювання. Перший, А, виражається короткими больовими нападами, які можуть тривати протягом 10 днів. Потім настає тривале полегшення. При відсутності лікування, тип А переходить в Б. Він проявляється довгими важкими нападами болю, які зникають на 1-2 місяці. Симптоми починають турбувати все частіше. Поступово розвивається недостатністьпідшлункової залози. Вона більше не може виробляти панкреатичний сік і ферменти, що негативно позначається на роботі всієї травної системи.


Причини панкреатиту
Первинна форма розвивається внаслідок таких факторів:
•     зловживання алкогольними напоями;
•     неправильне харчування;
•     потрапляння жовчі в підшлункову залозу;
•     травми органу;
•     отруєння, алергічні реакції, інфекції, тривалий прийом медикаментозних засобів.
На тлі основного захворювання травної системи виникає вторинний або реактивний панкреатит. До його розвитку в більшості випадків призводить жовчнокам'яна хвороба. Його також здатні спровокувати вірусні гепатити, цукровий діабет, сепсис.
Тривожні сигнали
Коли звернутися до лікаря? Дуже важливо виявити захворювання на перших стадіях його розвитку, щоб воно не переросло в реактивну форму. Основні тривожні сигнали, що свідчать про порушення: біль різної інтенсивності у верхній частині живота, нудота і здуття, бурчання, безпричинне зниження ваги, періодична діарея з маслянистим стільцем.
Діагностика панкреатиту починається з огляду і опитування пацієнта. Спеціаліст призначає ряд додаткових аналізів, щоб поставити точний діагноз і призначити ефективне лікування. Вони включають: лабораторні аналізи, ультразвукове дослідження, рентгенограму і комп'ютерну томографію, діагностичну лапароскопію.
Профілактика захворювання
Щоб не допустити розвиток панкреатиту, рекомендується відмовитися від шкідливих звичок і алкоголю, газованих напоїв, жирного м'яса. Слідкуйте за правильним, збалансованим харчуванням. Слід знизити споживання жирної, смаженої, солоної, гострої їжі, включити в раціон овочі та фрукти.
Дотримуйтеся режиму харчування: 5 прийомів їжі в день (3 основних і 2 перекуси). Готуйте їжу в духовці або на пару, тушкуйте, варіть, запікайте. Дотримуйтесь питного режиму і споживайте не менше 2-х літрів води в день. Ведіть активний спосіб життя. Не нехтуйте регулярними обстеженнями у лікаря при виникненні будь-яких тривожних сигналів.