Дана процедура дає змогу взяти мінімальну кількість тканини (печінки, підшлункової залози, заочеревинні пухлини, лімфовузли) за допомогою пункції спеціальною голкою. При цьому проходження голки та попадання її точно в пухлину контролюється за допомогою ультразвукового датчика або комп'ютерної томографії.
Сьогодні, щоб зробити процедуру безпечнішою і уникнути ускладнень, для точного розміщення і проходження голки використовується контроль її руху за допомогою ультразвука. Точне введення голки під візуальним контролем дозволяє взяти матеріал для дослідження з найбільш підозрілої ділянки, щоб забезпечити точність аналізу.
Необхідність цього дослідження виникає тоді, коли лікар хоче провести оцінку тканини, щоб знайти будь-яке відхилення або захворювання, які він підозрює. При підозрі на онкологічне захворювання біопсія є обов’язковою для підтвердження діагнозу та призначення спеціального лікування.
В нашій клініці виконуються:
- Біопсія печінки
- Біопсія підшлункової залози
- Біопсія молочної залози
- Біопсія пухлин черевної порожнини
- Біопсія пухлин заочеревинного простору
- Біопсія пухлин м’яких тканин
- Біопсія лімфатичних вузлів
Як підготуватися до біопсії?
Перед біопсією вам буде потрібно бути натщесерце (відмовитися від їжі і води) протягом 4-6 годин. Це знижує ймовірність того, що газ / вміст шлунка і кишечника може вплинути на зображення органів під час процедури. Порожній шлунок також знижує будь-які побічні ефекти, якщо після процедури вам потрібно прийняти анальгетики (знеболюючі).
Ваш лікуючий лікар організує для вас проведення будь-якого необхідного аналізу крові якомога ближче до моменту проведення біопсії. Ваш лікар також обговорить з вами необхідність припинення прийому будь-яких антикоагулянтів або антитромбоцитарних препаратів (препарати, які розріджують кров); тобто аспірин, клопідогрель і варфарин, зазвичай за 5 днів до біопсії.
Ніякої іншої спеціальної підготовки не потрібно.
Як проходить біопсія під контролем УЗД?
1. Пацієнта проводять в кабінет ультразвукового дослідження, укладають на кушетку для сканування. Хірург обговорить причини біопсії, розповість про те, що станеться, і обговорить ризики.
2. Попереднє ультразвукове дослідження або комп'ютерна томографія допоможуть спланувати найкращий спосіб проведення біопсії у вашому випадку. Медсестра обробляє поверхню шкіри, куди буде введена голка, хірург одягає стерильні рукавички і, можливо, халат.
3. Спочатку лікар введе лідокаїн, щоб знеболити область, в яку буде вводитися біопсійна голка і пацієнт не буде відчувати болю.
4. Хірург робить прокол на шкірі, через який вводиться голка і направляється до визначеної області. Голка викликає укол при проникненні в зовнішню поверхню печінки (так звану капсулу), але після цього біль мінімальна. Біопсія зазвичай проводиться, час від часу затримуючи дихання, за вказівкою лікаря. Голка для трепан біопсії видає клацання при взятті зразка тканини.
Звичайно потрібно близько 15 хвилин на попереднє ультразвукове дослідження, підготовку, а також введення місцевого анестетика. Фактична біопсія може зайняти декілька хвилин. Вся процедура зазвичай займає 20-30 хвилин.
Переважна більшість пацієнтів вважають процедуру терпимою, зазвичай відчуваючи певний дискомфорт, але не надмірну біль.
5. Після отримання достатньої кількості зразків марлеву пов'язку із зусиллям натискають на те місце на шкірі, де була введена біопсійна голка. Потім пацієнта доставлять в палату відновлення, де за вами спостерігатимуть протягом декількох годин (2-3 години). У рідкісних випадках може знадобитися залишитися в лікарні на ніч.
6. Час отримання результату біопсії визначається патологоанатомічної службою, типом і кількістю аналізів, які необхідно провести на зразках тканини, а також складністю їх інтерпретації. В середньому це 4-7 днів, але може бути і довше при імуногістохімічних дослідженнях.
Які ризики біопсії печінки під контролем УЗД?
Серйозні ефекти зазвичай рідкісні (менше 1% випадків). Потенційні ризики біопсії включають:
- Кровотеча в печінці або черевній стінці, в дуже рідкісних випадках.
- Кровотеча зазвичай слабке і викликає біль / дискомфорт менш ніж в 5% випадків. Якщо кровотеча більш серйозне, пацієнту може знадобитися додаткове внутрішньовенне введення рідини або переливання крові, або в крайніх випадках може знадобитися операція або процедура емболізації за допомогою інтервенційної радіології (де кровотеча можна зупинити за допомогою процедури ангіографії).
- Смерть пацієнта в результаті кровотечі після біопсії печінки - надзвичайно рідкісна подія (ймовірність 1/5000).
- Пошкодження сусідніх структур, таких як кишечник, жовчний міхур або легеня / плевра.
- При біопсії злоякісного новоутворення (ракової тканини) існує дуже невеликий ризик поширення або «посіву» ракових клітин уздовж сліду голки. Хоча це визнано, зазвичай вважається, що переваги постановки діагнозу переважують цей невеликий ризик.
Які протипоказання до біопсії?
- Виражений асцит - велика кількість рідини в животі
- Порушення згортання крові (визначається з аналізу - коагулограми)
- Загальний важкий стан пацієнта (необхідна стабілізація)
Які переваги біопсії під контролем УЗД?
- Біопсія під візуальним контролем збільшує шанси отримати достатній зразок тканини печінки або іншого органу, щоб відповісти на запитання лікаря про можливі пухлини або інші захворювання та призначити правильне лікування.
- Візуалізація також знижує (але не виключає повністю) ризик ускладнень. Застосування візуалізації, тобто спостереження та контроль хода голки під УЗД максимально запобігає ускладненням та дозволяє точно взяти матеріал для дослідження.
- Конструкція біопсійної голки дозволяє взяти матеріал пункційно, не застосовуючи операційний розріз, отже пацієнт може в той же день повернутися додому та дотримуватися звичного режиму.