Корисні статті

Підшлункова залоза: функції і участь в обмінних процесах

Підшлункова залоза — орган травної системи, який відповідає за синтез панкреатичного соку, багатого ферментами, виробництво гормонів, необхідних для повноцінного вуглеводного, білкового, жирового обміну. Крім основних функцій заліза виконує ендокринну функцію. У ній є клітини, які активізують синтез інсуліну. Вони регулюють обмін глюкози.

Будова
Підшлункова залоза — це подовжене утворення, розташоване в черевній порожнині. Воно тісно примикає до 12-палої кишки. Довжина органу у дорослої людини — 14-22 см, вага — близько 80 м Заліза складається з:
  • головки. Примикає до 12-палої кишки. Вона розташовується в її вигині, і кишка охоплює головку у вигляді підкови. Головка відокремлена від основного органу борозною, в якій проходить ворітна;
  • тіло. Має трикутну форму. У ньому — три поверхні (передня, задня, нижня). На передній є сальниковий бугор. Задня примикає до хребта і лівої ниркової вени. На ній є борозни, по яких проходять селезінкові судини. Нижня знаходиться нижче кореня брижі поперечної ободової кишки;
  •  хвіст. Має конусоподібну форму і простягається до селезінки.
Поверхня органу покрита тонкою сполучнотканинною капсулою.

Основні функції
Підшлункова залоза виконує всього дві, але дуже важливих для організму функції. Перша — екзокринна. Підшлункова залоза контролює рівень цукру в крові і бере участь у виробленні інсуліну. Він синтезується групою клітин, які називаються острівці Лангерганса. Інсулін виділяється з клітин і відразу потрапляє в кров. При його дефіциті або повній відсутності поступово збільшується рівень цукру в крові.
Друга функція — зорвішньосекреторна. Цей орган відіграє важливу роль у функціонуванні травної системи.
Ключове завдання підшлункової залози — синтез ферментів, необхідних для нормального процесу травлення. Щодня орган виробляє близько 3-х літрів соку. Він синтезується клітинами, розташованими по всій залозі. Спочатку виробляється первинний секрет. Він виводиться в систему проток, а звідти — в головний проток підшлункової залози. Потім він з'єднується з жовчним секретом, який синтезується печінкою. Ензими активуються в кишечнику і досягають своєї травної активності.
Підшлункова залоза виробляє близько 20 травних ферментів. Вони беруть участь в розщепленні їжі, вона перетворюється в молекули, які після всмоктуються в кров. 3 найбільш важливих фермента:
  1. амілаза (перетравлює вуглеводні сполуки);
  2. трипсин (перетравлює протеїни);
  3. ліпаза (перетравлює жири).
Тільки за допомогою підшлункової залози організм може поглинати мікроелементи через кишечник. При нестачі ензимів виникають такі порушення, як діарея, здуття, спазми в черевній порожнині. Головна причина — неповне розщеплення вуглеводів, жирів і білків. Живильні речовини не можуть нормально поглинатися організмом, людина починає відчувати брак енергії. Це явище часто супроводжується вітамінним голодуванням і призводить до порушення функціонування інших органів.